Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Kariera z GoldenEngineers.com | 24 April 2019

Przejdź na początek strony

W górę

Niepełnosprawny inżynier, a czas pracy

Niepełnosprawny inżynier, a czas pracy

Ilość godzin pracy, możliwość urlopu, dodatkowe uprawnienia. Dzięki nam dowiesz się ile tak naprawdę muszą pracować osoby niepełnosprawne.

 

 

   Do niedawna ilość godzin przepracowanych przez osobę niepełnosprawną nie mogła przekraczać 8 godzin (40 godzin tygodniowo). Jednak Nowelizacja z dnia 10 czerwca 2014 roku wprowadziła zmiany o maksymalnym czasie pracy, który wynosi 7 godzin dziennie (35 godzin tygodniowo). A co z dodatkowymi uprawnieniami? Na ich największą ilość mogą liczyć w głównej mierze osoby ze znacznym, bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. I tak oto osoby ze znacznym, bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mają m.in. prawo do: dodatkowego 10­ dniowego urlopu wypoczynkowego (prawo to jednak ma po przepracowaniu minimum jednego roku), zwolnienia z pracy w celach rehabilitacyjnych, lub badań specjalistycznych.
oculus


   Wiele osób buntuje się, że posiadając lekki stopień niepełnosprawności, właściwie w niczym nie różnią się na rynku pracy od osób pełnosprawnych. Zapewniamy jednak, że osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności posiadają dodatkowe uprawnienia. Nie zależnie od miejsca pracy, osoba z lekkim stopniem niepełnosprawności ma prawo do dodatkowej przerwy w celach wypoczynkowych, czas takiej przerwy wynosi 15 minut. Ponadto tak jak w przypadku pozostałych stopni niepełnosprawności pracodawca ma obowiązek dostosować miejsce pracy, usuwając tym samym wszelkie bariery architektoniczne, które mogłyby utrudnić pracę osobie niepełnosprawnej.

   Ponadto osoby niepełnosprawne z każdym stopniem nie mogą być zatrudniane w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych, jednak to nie może mieć również wpływy na wynagrodzenie miesięczne osoby niepełnosprawnej.